CANNES FILM FESTIVAL 2016

Processed with MOLDIV
Processed with MOLDIV

Her yıl merakla beklenen, Oscar ödüllerinden sonra en prestijli festivaller arasında bulunan Cannes Film Festivali bugün start aldı.

Festival, Abd’li film yönetmen, senaryo yazarı ve aktör gibi bir çok farklı ünvana sahip Woody Allen’ın çekip yönettiği ‘Cafe Society’ filmiyle açılacak ve 22 Mayıs’a kadar devam edecek.

image

image

Türkiye’yi temsil edecek kısa film, Hakkı Görgülü’nün yönettiği ‘Gabra’. Savaştan kaçan Suriyeli bir kızın Türkiye’ye gelişi ve verdiği hayat mücadelesini konu alan film oldukça duygu yüklü.

image

Her yıl olduğu gibi bu yıl da yönetmenler büyük ödül Altın Palmiye için yarışacak. Fransa sineması dört filmle yarışa katılırken, Abd’yi temsil edecek kişiler, Jim Jarmush’un yönettiği “Paterson” ve ilk kez yönetmenlik koltuğunda gördüğümüz Sean Penn’in “The Last Face” filmleri olacak. İran ise, ünlü Oscar ödüllü yönetmen ve senarist Asghar Farhadi ile katılırken, Romanya iki filmle birden festivalde yer alacak. Cannes’da uzun zamandır yer almayan Almanya ise kadın yönetmen Maren Ade’nin yönettiği Baba-Kız ilişkisini konu alan “Toni Erdmann” adlı filmle katılıyor.

Woody Allen’ın yarışma dışı kategorisinde yer alan filmi “Cafe Society” ilk olarak eleştirmenlere özel gösterimi ve filmde rol alan ünlü oyuncular Kristen Steward ve ikinci bebeğini bekleyen Blake Lively’nin fotoğraf çekimiyle başladı.

image

Fransa’nın güneyinde yer alan ve Fransız Rivierasının en ünlü şehri Cannes’te düzenlenen festivalde, Altın Palmiye için yarışacak filmleri değerlendirecek olan kişiyse, toplam 6 dalda Oscar ödülünün sahibi olan “Mad Max” serisi filmlerinin yönetmeni George Miller olacak.

Festival’in ilk gününde, Cafe Society Premiere’inden  kırmızı halıda objektiflere takılanlarsa aşağıda :)

image image image image image image image image image image image imageimage image image image

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir