MBFWI / DAY 4

Processed with MOLDIV
Processed with MOLDIV

Fashion Week Istanbul’un son günü, Zeynep Tosun’un basın ve satın alma sorumlularına özel koleksiyon gösterimiyle başladı ki gün boyunca en etkilendiğim sunum olduğunu söyleyebilirim. Bunun yanı sıra davetliler, basın mensupları ve satın alma sorumluları Özlem Erkan, Bashaques’, Derya Açıkgöz, Salih Balta ve Tuba Ergin’in Sonbahar/Kış 2016 koleksiyonlarını keşfettiler. Moda Haftasının finaliyse Raisa&Vanessa’nın Beykoz Kundura Fabrikası’nda gerçekleşen defilesiyle gerçekleşti. Ancak Beykoz’a gitmiş olmama rağmen 1 saatlik gecikmeye tahammül de etmiş olmama rağmen, henüz defile alanına bile alınmaya başlanmayınca davetliler, izlemeden ayrıldım. Bunu gelenek haline getiren Raisa&Vanessa, umarım bundan sonra davetlilerine daha saygılı olmayı başarabilir..
ZEYNEP TOSUN’dan KAYIP ANADOLU

Moda Haftasının son gününeyse Zeynep Tosun un film gösterimi damgasını vurdu. Anadolu’nun kaybolmaya yüz tutmuş hikayelerini, etnik müziklerini ve Anadolu kadınının yeniden doğuşundan esinlenerek hazırladığı Sonbahar/Kış koleksiyonunu sundu.

image

Koleksiyonun her bir parçasının Anadolu’nun, özellikle de Kars yöresinin, kadınlarının emeğinden izler taşıyan ayrıntıların günümüze uyarlamasını gördük ve aşağıdaki muhteşem filmle bunu iliklerimize kadar hissettik.

  

Şifon, ipek krep kumaşlar ve filelerin kullanıldığı, sonbaharın gelişinin habercisi motiflerin bordo, turuncu, lacivert, pembe, siyah, yeşil ve mavinin tonlarının buluştuğu, sezonun vazgeçilmez parçaları etekler, elbiseler ve uzun elbiselerde göze çarpıyor. Anadolu’da “Aba” olarak adlandırılan büyük yakalı ceket ve yelek tasarımları da boncuk işlemelerle günümüze uyarlanmış.

image image image image imageimage

 

“MODA SANATLA BULUŞUNCA”

Genç ve başarılı tasarımcı Başak Cankeş’in “giyilebilir sanat konsepti” ile koleksiyonlarını sunan markası Bashaques’, mimar Antoni Gaudi’den esinlenen Sonbahar/Kış 2016 koleksiyonunu bir mini defileyle sergiledi.

image

Her sezon iki sanatçıyı ve farklı sanat disiplinlerini bir araya getiren tasarımcı, bu sezon Antoni Gaudi yorumlamasını Fırat Neziroğlu’nun tezgahına taşıyarak, ortaya çıkarılan her parçanın özgünlüğüne dikkat çekti. Yavaş moda anlayışıyla tasarlanan koleksiyon, tamamen el işçiliği ile hazırlanan ve seri üretime girmeyecek el örgüleri, işleme detayları ve dokumalarla benim de hayran kaldığım koleksiyon büyük beğeni topladı.

image image image image image image image image image image image image image image

 

TUBA ERGİN
Tasarımcı Tuba Ergin ise, “Future Imperfect” isimli Sonbahar/Kış 2016 koleksiyonunda ilhamını Japon okçuluk sanatı Kyudo’nun geleneksel kostümlerinden, kış ormanlarının dokularından ve renk paletinden alıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir