MBFWI / DAY 1

Processed with MOLDIV
Processed with MOLDIV

Yaşanan üzücü olaylar sonucu haliyle son derece durgun ve keyifsiz başladı İstanbul Fashion Week. Ama bunun da bir sektör olduğunu unutmadan, her ne kadar üzgün olsak da işimiz gereği orada yerimizi aldık. Defileler de bunu ortaya koyacak türdendi. Kimi zaman mesajla, kimi zaman sessizlikle son buldu… Ve yine etkinlik kapsamında , Pazar günü Ankara’da meydana gelen patlamanın gerçekleştiği saat olan 18:45’te hayatını kaybeden ve yaralananlar için saygı duruşunda bulunuldu.  Oldukça buruk geçen moda haftasının açılışıysa Cihan Nacar’la gerçekleşti.

 

CİHAN NACAR

“Özgür ve özgün” kadından ilham alan Cihan Nacar, bu yıl plajlarda, yaşamayı seven, hareketli ve canlı kadını ortaya koymuş. İsmini verdiği Popcore koleksiyonunda, Pop desenleri, modern mayo/bikini kalıplarıyla birleştiren tasarımcı, neon renkleri, fileyle birleştirirken, boğazlı ve yarım mayo kalıplarıyla da alışılagelmiş tüm mayo tasarım kurallarını neredeyse bozmuş.

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

 

5th POSITION

İsmini balenin temel pozisyonlarının sonuncusundan alan, dansçı/koreograf Buse Uğur ve endüstri ürünleri tasarımcısı/model Ezgi Bozkurt tarafından kurulan 5th Position’un İlkbahar/Yaz 2016 koleksiyonu defilesinden önce kuliste nostalji rüzgarları esti. Modellerin saçları, koleksiyonun vintage ruhuna uygun olarak dalgalı ve kabarık bir biçimde kullanılırken, deniz kabuklarından ilham alan makyajda kirpikler ön plana çıkarıldı. SS’16 koleksiyonunda her zaman olduğu gibi yine en önemli çıkış noktası yalınlık, silüeti vurgulayan detaylar, rahat hissetmek ve gerçekten rahat olmak. Parçaların renkleriyse pastel tonlarda ve parlak dokulu kumaşlardan oluşuyor. Defilenin finaliyse sessizlik ve “Kabul etmiyoruz. Alışmıyoruz. Unutmuyoruz.” mesajıyla sonlandı.

image image image image image image image image image image image image image image image

 

BORA AKSU

Londra merkezli Türk tasarımcı Bora Aksu, kalbinde folk-romantik bir hikaye yatan Sonbahar/Kış 2016 koleksiyonunu MBFWI kapsamında sergiledi. Düşeslikten çiftlik hayatına hayali bir yolculuğu yansıtan koleksiyonda, geleneksel Macar kostümlerinden esinlenen pileler ve nakışlar dikkat çekti. Feminenliğin yeni bir tanımı olarak sunulan koleksiyonda güçlü ve yumuşak unsurların tezatı, alışılmışın dışında bir uyumu yakalıyor.

image image image image image image image image image image image image image image image imageimage

Photos: ADEM BARIŞ @admbrs

DICE KAYEK

Günün kapanışıysa Dice Kayek’in Marie Schuller yönetimindeki “Jokes” isimli moda filminin gösterimiyle oldu. Filmde Dice Kayek’in yaklaşık 85 parçadan oluşan 2016 İlkbahar/Yaz koleksiyonundan 10 silüet yer alıyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir