Güzel kokuların merkezinden bildiriyorum!

Processed with MOLDIV
Processed with MOLDIV

Koku, mutluluğu tanımlayan uçsuz bucaksız bir yolculuk. Londra seyahatim öncesinde İstanbul’da dünyanın sayılı esans üretim tesislerinden MG International Fragrance Company’nin fabrikasına gitmiştim. Burayı ayrıntılı anlatmak istediğimden yazmayı biraz erteledim :)

image

image

Orada gerçekten inanılmaz bir atmosferle karşılaştım, girişte bulanan Japon bahçesi oldukça etkileyici. Avluya geçtiğimde etrafımızı saran 7 binanın içeriden kapalı alanlar arasında köprü geçişleriyle bağlandığını fark ettim. Binaların içinde gezerken farklı türde sanat eserlerinin farklı konseptlerde sergilendiğini gördüm. Duvarları süsleyen modern sanat çalışmaları, Japon Raku seramik sanatından rengarenk örnekler, cam üzerine rengarenk işlenmiş tablolar dikkatimi çekenler arasında.

image

image

Üretim binasına ve laboratuvarlara gelene kadar kendimi bir üretim tesisinde değil, güzel kokularla harmanlanmış bir terapi merkezinde gibi hissettim.
image
Laboratuvarlara geçtiğimizde önlüğümü giyip sayısını hatırlayamadığım kadar esans kokladım, aklıma kazınan en kalıcı koku lavanta ve narenciye kokusu oldu.  Burada birbirinden güzel esansları birkaç gün kalıp koklamaya devam edebilirdim. Parfümörlerle sohbet ettim, bir esans tasarlanırken nasıl bir süreçten geçtiklerini dinledim, büyülendim.

Processed with VSCOcam with a5 preset

Processed with VSCOcam with a5 preset

Ürettikleri esanslar o kadar çok yerde kullanılıyormuş ki burada hepsini sıralamam imkansız ama kısa bir liste verebilirim; parfümler, kozmetik ürünler, yumuşatıcılar, deterjanlar, sabunlar, mumlar… dediğim gibi saymakla bitmez. Ama kısa bir tanımlamayla etrafımızda yemek hariç kokladığımız her şeyin içinde onların esansları varmış. Dev esans kütüphanesi de yılların getirdiği birikimle oluşmuş.

Üretim yapılan binaya geçtiğimizde, bu işin arkasında müthiş bir teknoloji yatırımı olduğunu gördüm.  Çok keyifli bir gün geçirdim ve çok etkilendim.

Processed with VSCOcam with hb1 preset

Kapıdan çıkarken aklımdan tek geçen, bir sonraki MG International Fragrance Company ziyaretimde parfüm tasarımı için bir workshop’a katılmak oldu. Kimbilir belki bir gün kendim için bir koku tasarlarım :)

image

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir