PFW / HERMÈS FALL’16

Processed with MOLDIV
Processed with MOLDIV

Moda haftalarının Paris durağı da rüzgar gibi geçti. Dün sona eren Paris Moda Haftasında iz bırakan bir başka defileyse efsane Fransız markası Hermès oldu.

image

1837 yılında Thierry Hermes tarafından kurulan moda evi, müşteri portföyünü dönemin Avrupalı soylularının oluşturması üzerine, özel kemerler, binicilikle ilgili deri aksesuarlar ve özel yapım şapkalar tasarlayarak moda dünyasına adım atmış. 1920’lerde kadınların şu anda bile rüyalarını süsleyen çanta üretimine başlayarak da yükselişe geçer.

Fransız markasının efsaneleşmiş Kelly ve Birkin çantalarını bilmeyenimiz yoktur. Tek sapı bulunan Kelly modeli, 1956 yılında Monako prensesi Grace Kelly’nin hamileliğini gizlemesi için çantayı göbeğinin üstüne koyması ve o fotoğrafın tüm gazetelerde yerini almasından sonra Kelly adını almış. Birkin modeliyse ünlü aktris Jane Birkin’den geliyor. Bir yolculuk sırasında dönemin Hermès CEO’su Jean-Louis Dumas’a rastlar. Dumas’ın Birkin’e mükemmel bir çanta nasıl olmalı sorusuna, o sırada yanında olan Kelly çantasının günlük kullanım için pratik bulmadığını belirtir ve ardından ünlü aktristin istediği özeliklere sahip ‘Birkin’ modeli tasarlanır. Günümüze kadar prestijini kaybetmeyen Birkin modelini almak için sıra bekleyenler bile var.

imageimage

image

Markanın kreatif direktörü Nadège Vanhee-Cybulski gelecek sezon için, deri ve süet parçalardan harikalar yaratmış.

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir