PFW / GIVENCHY FALL’16

Processed with MOLDIV
Processed with MOLDIV

Markanın vazgeçilmez kreatif direktörü Riccardo Tisci’yle ölümsüz firavunlar ve görkemli piramitler ülkesi Mısır’a yolculuğa ne dersiniz ? Kampanyalarında cinsiyetçilik kavramını kaldıran, tasarımlarında feminenliğe yeni bir gotik eğilim getiren Tisci, Paris Moda Haftası’na yeni bir boyut kattı.

image

1974 yılında İtalya’da dünyaya gelen tasarımcı, orada başladığı eğitimine yine dünyanın en iyi okullarından Londra Saint Martins’te devam eder. 2011 yılında Givency’ye hazırladığı erkek koleksiyonu için verdiği demeçte; “Din benim dna’mda var. Koleksiyonuma bakarsanız katolik inancım ve diğer dinlerden bulgulara rastlarsınız.” demiş ve uzunca bir süre konuşulmuştu.

Din olgusu ve gotik havanın izlerini şimdilerde ki tasarımlarında da gördüğümüzü söyleyebiliriz. Moda dünyasına ilham kaynağı olan Tisci, bizi o antik Mısır çağı ruhuyla harmanlanmış tasarımlarıyla büyülemeyi başardı.

image

Mısır’a özgü ikonografileri ve Antik Mısır mitolojisinde gök tanrısı Horus’un göz sembollerini uzun kollu ipek elbiselere bastırarak harikalar yaratmış. Modayı sanat ve tarihle buluşturan Tisci, Sonbahar/Kış 2016 koleksiyonum güçlü kadınlarla ilgili dedi. Koleksiyonda göze çarpan psikedelik yani insanların ruhi hayatını açık ve görünür hale getiren desenler oldu.

image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image

Photos: Monica Feudi

Defileyi aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz :)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir