MFW / MOSCHINO FALL’16

Processed with MOLDIV
Processed with MOLDIV

Milano Moda Haftasında, yine yeniden alışılmışın dışında bir defileye ev sahipliği yaptı Jeremy Scott. Moschino kreatif direktörü, Amerikalı ünlü modacı Scott, klasikleşen ve hatta sıkıcı boyuta geçen defilelerin aksine, moda severleri büyüleyen bir şovla büyük beğeni topladı.

image

Jeremy Scott’tan tarih dersi niteliğinde bir defile diyebiliriz. Koleksiyonunu ‘Bonfire of the Vanities’ yani kibir ve gösterinin şenlik ateşi diye yorumluyor ünlü tasarımcı. Gucci’yle olan geçmişe yolculuğumuzdan sonra, şimdi Moschino ile 15. yüzyıla doğru yola çıkıyoruz.

image
15. yüzyılda yaşayan Dominikan rahiplerinin büyük bir kalabalıkla Floransa sokaklarını ele geçirip, güzellik objelerini, sanat, kitap ve hatta kıyafetleri yakarak isyan ve başkaldırının adımlarını atarlar. Rahiplerin bıraktığı ayak izlerini, oldukça akıllı bir şekilde şimdiki koleksiyonuna adapte etmiş, podyumu, şov amaçlı kullanabilen ender tasarımcılardan Jeremy Scott. O alışageldiğimiz, belli kalıplara sokulan sofistike, maskülen, vintage ya da retro kadın imajının dışına da çıkmayı başarmış.

Koleksiyonda dikkatleri çeken, o dönemin izlerini taşıyan yanık süsü verilmiş gece kıyafetleri oldu. Taşınabilir duman makineleri yerleştirilen podyum’da, modeller üzerlerinden duman çıkarak yürüdüler. Defilede bir başka dikkat çekense, kocaman bir avize ile kaplanmış elbise oldu. İkonik kırmızı beyaz kapaklı ‘Marlboro’ paketiyse üzerine Moschino yazarak tekrardan tasarlanmış. Paketin üstünde yazan ‘Sigara Öldürür’ uyarısını da ‘Fashion Kills’ yani “Moda Öldürür” diyerek vermiş Scott.

image

image image

Kızlardan oluşan, savaşmaya hazır ordusunu podyumlara salan tasarımcının bir diğer mesajı, “Good girls go to heaven, bad girls go everywhere” ( İyi kızlar cennete, kötü kızlar heryere) yazan çanta da büyük ilgi gördü.

image

Moschino Sonbahar / Kış 2016 koleksiyonunda başrol deri parçalara verilmiş. Biker ceketler, rengarenk fiyonklu üstler, bol zincirle harmanlanmış parçalar ve farklı tutuşla dikkatleri çeken çanta ve aksesuarlar gelecek sezona damgasını vuracak!

image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image

Photos: Yannis Vlamos

Defileyi aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz :)

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir