MFW / GUCCI FALL’16

Processed with MOLDIV
Processed with MOLDIV

Geçtiğimiz yıl British Fashion Council tarafından yılın en iyi tasarımcısı seçilmişti Alessandro Michele. Henüz bir senedir markanın kreatif direktörlüğünü yürüten tasarımcı, kısa bir sürede olsa da, Gucci de yeni bir devir açtı diyebiliriz.

image

Merakla beklenen Sonbahar / Kış 2016 koleksiyonunu Milan Moda Haftası kapsamında müthiş bir şovla tanıttı. Antik çağ yapıtlarına ve İtalyan sanatına düşkünlüğüyle bilinen Michele, bizi 19. yüzyılda İtalya’da başlayan ve tüm Avrupa’ya yayılan rönesans dönemine yolculuğa çıkarıyor.

Michele, sanata olan tutkusunu büyülü bir şekilde tasarımlarına yansıtmış. Buram buram nostalji kokan koleksiyon, geçmişten geleceğe, yolculuğunda, romantizminden hiç bir şey kaybetmemiş. Tasarladığı bohem, enerjik ve cinsiyet kavramı olmayan parçalarla yeni bir akımın da öncüsü oldu Michele.

‘Rhizomatic Scores’ adını verdiği 2016 Sonbahar koleksiyonunda, dünyaca ünlü filozoflar Deleuze ve Guattari’den ilham aldığını dile getirdi. Ünlü isimlerin ön sırada yerini aldığı defilede, dikkatleri çeken, defileye katılanlara, Sylvano Bussotti’ye ait ‘1959’ bestesinin notaları verilmesi oldu. Grafiti sanatıyla bilinen Trouble Andrew ile olan işbirliğini, defileye ve gelecek sezon çantalarında göreceğimiz, projeksiyonla duvara yansıtılan floral desenler büyük ilgi gördü.

image

Koleksiyonda dikkat çeken ve gelecek sezonun olmazsa olmaz trendleri arasına hızlı giriş yapan Tote Bag’ler oldu. Diğer moda evlerinin ‘gör ve al’ sistemine karşı duran Gucci’nin bu çantalarını almak için 6 ay beklemeniz gerekecek.

image

Önceki koleksiyonlarda olduğu gibi, yine aksesuarlar başrolde. Şaşalı gözlükler, büyük beğeni toplayan yüzük&kolyeler ve işlemeli bileklikler gelecek sezona damgasını vuracak.

 

image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image

Photos: Yannis Vlamos

Defileyi aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz :)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir