BURBERRY’den DAVID BOWIE GEÇTİ! & GIVENCHY Pre-Fall’16

img_9833.jpeg

Geçtiğimiz günlerde Londra’da gerçekleşen Burberry Fall Menswear defilesinde duygu dolu anlar yaşandı.
Alternatif bakış açısından dolayı, herkesin Marslı olarak tanımladığı, Rock müziğin efsanevi ismi, David Bowie’nin hayatını kaybetmesi, hepimizi büyük üzüntüye boğdu. Nesiller boyu gerek yaptığı müzik, gerekse modaya öncülük ettiği giyim tarzıyla, çoğumuzun hayatında bir yere sahipti. Hal böyle olunca bu haftaki yazımda onu anmadan edemedim ben de. Sürekli değişim halinde olan, hayatın kalıplaşmış etiketlerine karşı duran Bowie, kendini yeniden yaratmaya ismini değiştirerek başlar. Londra Brixton doğumlu Bowie, gençlik yıllarında karıştığı bir kavgadan sonra tek gözünden yaralanır ve üst üste geçirdiği ameliyatların ardından göz rengi değişir. İki farklı renkli göze sahip olması, ilerleyen yıllarda alametifarikası olur ve şöhretine şöhret katar.


Kariyeri boyunca öncülük ettiği “cinsel değişkenlik” kavramını da günümüz modasına kadar getirir. Dünyaca ünlü moda tasarımcılarına, defalarca ilham kaynağı olan Bowie akımı, neredeyse 50 yıldır sürüyor.


Bowie’nin ölümünün, Burberry defilesi öncesi gerçekleşmesi, moda evinin tasarımcısı Christopher Bailey’i de harekete geçirdi. Bowie’nin öncülük ettiği cinsel değişkenliğe istinaden Burberry, erkek giyim defilesine kadınları da dahil etti. Ayrıca tasarımlarında, çoğu zaman Bowie’den beslendiğinin altını çizen Bailey, şovu, Bowie’nin unutulmaz eserleriyle açıp kapadı. Defilede yer alan modellereyse, klasikleşen David Bowie makyajı uygulandı.


  
Bailey defile sonrasında verdiği demeçte; “Bowie’nin müziğe ve modaya yapmış olduğu katkıların hayatıma büyük etkisi oldu. Yaptığı müzik ve moda akımı, bir şekilde insanlara farklı yaşamayı, kendini ifade etmeyi öğretti” dedi.

Oldukça ciddi ve hüzünlü bir havanın hakim olduğu şovda, Burberry, moda severleri kurulduğu 1856 yılına kısa bir yolculuğa çıkardı. Tekrardan gün yüzüne çıkarılan Vintage Burberry parçalarla, nostaljik bir geri dönüş yaşandı. Defilede yer alan Hayett Belarbi McCarthy ise 2 eline yazılı ‘Bowie’ ile yürüdü.  
  
  

  
  
  

  
  
  


GIVENCHY Pre-Fall’16

Markanın baş tasarımcısı Riccardo Tisci önderliğinde gerçekleştirilen moda çekiminde erkek ve kadın koleksiyonu bir arada sunuldu. Berlin’deki çekimin ön gösteri videosunu İnstagramda yayınlayan marka, sosyal medyadan moda severlerin merakını biraz da olsa gidermiş oldu. Videoyu haberin sonunda izleyebilirsiniz :)

Koleksiyonu tanıtanlar arasında ünlü model İrina Shayk’ın da olması büyük yankı uyandırdı. Koleksiyonda öne çıkan parçalar pijamayı andıran takım elbiseler, büyük beden paltolar olurken, göze çarpan detaysa denim ceket ve pantalonlar oldu.


  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir