Gaudi’nin şehri: Barcelona

IMG_1210.JPG

Şimdi rotamızı Katalonya’nın başkenti Barcelona’ya çeviriyoruz. Madrid’ten sonra ikinci büyük şehir olan Barselona’ya aşık olmamak elde değil. Şehir stresinden kaçmak için uğrayabileceğiniz şirin mi şirin bir kent. Kasım ayı ortasında gitmemize rağmen, yazdan kalma günler de geçirmedik değil.


Havaalanından otele kadar olan yolculuk uzun olmasa da şehir, sunduğu eşsiz güzellikteki tarihi yapıları ve doğal güzelliğiyle hemen etkisi altına almayı başarıyor. Kendine özgü kültürüyle ün yapan Barcelona’da heryer birbirine çok yakın :) Büyük bir metro hattına sahip olması da ulaşımı hayli kolaylaştırıyor.

        


    

     


        
 5 km sahil hattı bulunan Barselona’da, insanların en uğrak yeri müthiş güzellikteki plaj oluyor. Sahilde yürürken 7’den 70’e herkesin spor yaptığını görebilirsiniz. Kaldığımız otelin (W Barcelona) plajda olması bunu kaçınılmaz kılıyor. En çok yapılan sporun, surf ve paten olduğunu söyleyebilirim.

  

  

  

Katalan etkisinin baskın olması, Boğa güreşi ve Flamenkoyu ön plana çıkarıyor. Barselona denilince kuşkusuz ki ilk akla gelen, modern sanat akımında önemli rol oynayan ünlü sanatçı Gaudi. Şehrin kimliği haline gelmiş eserleriyle sizi büyülü bir atmosfere taşıyor ve Sanatçının eserleri dünyada en cok turist çeken başyapıtlar arasında geliyor.

  Sagrada Familia

  
Mutlaka görülmesi gereken eserleri arasında Casa Batllo ve yakınlarında bulunan Casa Mila (Gaudi’nin evi) geliyor. Barselona’yı tepeden görmek isterseniz, uğrayacağınız yer yine Gaudi’nin Park Güell’i olmalı. Şehri panaromik olarak görmek için parkın içinde bulunan tepeye tırmanmanız gerekecek :) Biraz yorucu fakat yukarı çıktığınızda karşılaştığınız manzara bunu unutturacak cinsten.


  Park Güell
  

Gaudi’nin kuşkusuz ki en büyük başyapıtı, halk arasında bitmeyen kilise olarak bilinen Sagrada Familia’dır (Kutsal Aile). 1883 yılında devraldığı fakat 1926 yılında tramvayın altında kalarak ölmesinin ardından yarım kalan bir bazilikadır. 2026 yılları arasında bitmesi planlanan bu şaheseri görmek biraz zor, uzun kuyruklarda beklemeyi göze almanız gerekiyor.

  Sagrada Familia

Şehrin en popüler caddeleri arasında yer alan La Ramblas’ta tur atmadan dönmeyin derim. Birazcık taksim’e benzettiğim caddede cafeler, hediyelik eşyaların satıldığı şirin ufak dükkanlar, mağazalar, çiçekçiler ve şehrin en iyi pazarı bulunuyor. Rengarenk dondurmalara, taze sıkılmış meyve sularına her köşede rastlamak mümkün. Caddeden aşağı doğru yürüdüğünüzde, sahile ulaşabilirsiniz. Görülmesi gereken yerler arasında Arc de Triomf da yer alıyor. De la Ciutadella parkı içinde kalan Zafer Takı büyüleyiciydi.

 Arc de Triomf 

La ramblas’ın batısında kalan Barri Gotic’i gezmenizi öneririm. Eşsiz güzellikteki mimari yapıtlar ve gotik mimarının esintileriyle dolu bu bölgede, büyüleyici kubbeleri olan kiliseler de gezilmeye deger. Rüyadaymışsınız izlenimi veren daracık sokaklarda sayısız kez kaybolduk ama hiç şikayetçi değildik :)


  
  
  
Dünyanın en şirin, daracık sokaklarla kaplı bu şehirde vaktin nasıl geçtiğini anlayamıyorsunuz. Dikkatimizi çeken bir başka şeyse İspanyol halkının çok geç yemek yemesi. Erken kalkmayı sevmeyen katalan halkı, siestaya da oldukça düşkün. Bir çok restoran 9’dan önce mutfağını bile açmıyor. En meşhur yemekleri adını çoğu kez duyduğumuz Tapas oluyor. Bizim mezelerimizi andıran, daha çok deniz ürünlerinin yer aldığı küçük atıştırmalık tabaklardan mutlaka denemelisiniz.


  
  
  

Deniz ürünlerinin bolca tüketildiği şehirde size tavsiyem, lokal cafeleri ve restoranları denemeniz. Katalan mutfağının olmazsa olmaz pilavı Paella’yı da denemeden ayrılmayın :)
Barselona alışveriş yapmak için oldukça ideal bir şehir, pazar günleri hariç! Kentte tüm mağazalar pazar günleri kapalı. İspanyol markalarını; Zara, Mango, Desigual, Massimo Dutti’yi her adım başı görmek mümkün ve Türkiyeye göre yaklaşık olarak %20 daha ucuz benden söylemesi 😉

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir