PARIS “Ville Lumière” 

IMG_9004.JPG

Şimdiye kadar birçok gezi yazısı yazmış olsam da en zorlandıklarımdandır Paris. Hakkında yazacak öyle çok şey var ki! Öyle de oldu :) uzunca bir yazı ve bol görselle Paris’in tadını çıkarmaya ne dersiniz? :)

  
  
  

 Buram buram sanat kokan Paris’te, neredeyse her adım başı müze, opera, tiyatro ve sanat galerilerine rastlamak mümkün!

Hal böyle olunca “Sanatın Başkenti”nde yazıya müzelerle başlamak en doğru karar olsa gerek :)

CENTRE GEORGES POMPIDOU

İlginç mimari yapısıyla her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret edilen Müzede, daha enteresan olan şey, içindeki eserlerin farklılığı. Binanın iki katı uluslararası modern sanata ayrılmış durumda. 1900′ lerden bu yana, yapılan sürrealistten (gerçeküstü), pop arta kadar bünyesinde 65.000 eser bulunduran Müzede, 20. Yüzyılın en önemli ressamlarından Henri Matisse’nin de 245 eseri bulunmakta. Paysage au disque Delaunay, Woman Reading Matisse ve To the Unknown Voice Kandinsky görmeden ayrılmayın derim. 6. kata çıktığınızdaysa şehrin panaromik manzarasıyla baş başa kalacaksınız.Adres: Place Georges-Pompidou, 75004 Paris,
MUSÉE d’ART MODERNE de la VILLE de PARIS
Modern ve çağdaş döneme ait eserlerin sergilendiği Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris “Paris Modern Sanatlar Müzesi” Pablo Picasso, Pierre Bonnard, Francis Picabia, Sonia Delaunay, Abidin Dino, Yves Alix, Marc Chagall gibi bir çok önemli sanatçıya ait eseri barındırıyor. Özel sergiler dışında ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

 

  
  Adres: 11 Avenue du Président Wilson, 75116

MUSÉE RODIN
Heykel sanatıyla ilgilenenler ve sevenler için tavsiyem, rotalarını Rodin Müzesi’ne yönlendirmeleri. Le Penseur ( Düşünen Adam) heykeliyle beraber Müze, Rodin’in 300’e yakın eseri bulunduruyor. Van Gogh’un da 3 eserinin bulunduğu Müzede, öne çıkan diğer eserlerse La Porte de l’Enfer – Cehennem Kapısı, La Cathedral – Katedral ve Le Baiser – Öpüş.


  
 Adres: Musée Rodin, 77 rue de Varenne, 75007 Paris

MAISON de VICTOR HUGO (Victor Hugo’nun Evi)

Notre Dame’in Kamburu, Sefiller gibi yapıtlara imza atan, Victor Hugo, kuşkusuz ki edebiyat dünyasının en önemli isimlerinden. 1832 – 1848 yılları arasında yaşadığı ve 1903’ten bu yana müze olarak ziyaret edilebilen “Place des Vosges”da bulunan evini görmenizi tavsiye ederim.


  
 Adres: 6 Place des Vosges, 75004

 

MUSÉE de l’ORANGERIE (Limonluk Müzesi)

Yapımı 1852’te tamamlanan, Tuileries Sarayı içinde yer alan bu müze, aslında Tuileries Bahçesi’nin limon ağaçlarına ev sahipliği yapması için inşa edilmiş. Şu andaysa bünyesinde dünyaca ünlü ressamların tablolarının yer aldığı bir sanat müzesi. Monet, Picasso, Matisse, Cézanne ve Soutine eserlerini burada bulabilirsiniz.


 Adres: Jardin Tuileries, 75001 Paris

MUSÉE D’ORSAY

Eskiden tren garı olan ve 1898 – 1900 yılları arasında inşa edilen Musée d’Orsay, Seine Nehri’nin sol yakasında yer alıyor. Van Gogh, Monet, Degas, Renoir, Cézanne gibi önemli ressamların eserlerini görüp, 1848-1915 Fransa’sına ait heykel, resimli mobilya ve fotoğraflarını yakından inceleyebilirsiniz.

 

   


  
Adres: 1 Rue de la Légion d’Honneur, 75007

 

ARC de TRIOMPHE

Charles de Gaulle Meydanı’nın ortasında, Champs-Élysées (Şanzelize) in batısında yer alıyor.

 Napolyon Bonapart’ın Austerlitz Savaşı’ndan galip gelen Fransız askerlerinin, zafer taklarının altından geçerek eve dönmelerini istemesi üzerine 1806 da inşa edilmeye başlanmış, ancak; açılışı, 1836 Temmuz Devrimi’nin 6. Yıldönümünde gerçekleşebilmiş. Arc de Triomphe (Zafer Takı) un tepesine çıktığınızda, Eiffel ile beraber müthiş bir manzara sizi karşılıyor.

  

 Adres: Place Charles de Gaulle, 75008

 

MUSÉE DU LOUVRE- LOUVRE MÜZESI

En son Napolyon’un saray olarak kullandığı, ilk devlet müzesi olan Louvre, Paris’in, dünyada en çok ziyaret edilen sanat müzesi ünvanını taşıyor. 1793 Fransız İhtilali sonrası açılan ve 4 kattan oluşan Louvre müzesi, içerisinde Leonardo Da Vinci’nin ünlü eseri “Mona Lisa” da olmak üzere, 35 binden fazla sanat eseriyle; Napolyon, Mısır, Yunan hatta Türkiye’den getirilen 400 bine yakın eser bulunduruyor.

 

  
  
 Geçtiğimiz yıllarda Mona Lisa’yı yakından görebiliyorken, güvenlik nedeniyle ne yazık ki artık vitrin içerisinde ve belli bir mesafeden görebiliyorsunuz.

Hemen belirtiyim, Louvre Müzesi’nin her yerini görmek isterseniz, bunu bir güne sığdırmanız imkansız. 10 km yürümeyi gözden çıkarsanız dahi, eserlere sadece 1 dakika ayırarak geziyi tamamlamanız 6 ay sürecektir :)

 

  
  
  
Adres: Palais Royal, Musée du Louvre, 75001

 

  

Yazının başında da belirttiğim gibi her köşesi tarih, sanat kokan bu şehrin barındırdığı müze ve sanat galerini bir yazıya sığdırmanın imkanı yok aslında. Ama en azından öne çıkanları sizinle paylaşmak istedim. Müze gezimizi Louvre’la noktalayıp, çok yakınında bulunan Jardin des Tuileries (Tuileries Bahçeleri) nde alıyoruz soluğu.

 

  
  
  

Concore Meydanı, Seine Nehri, D’Orsay Müzesi ve Louvre Müzesi’ ne oldukça yakın mesafede bulunan Jardin des Tuileries, 25 hektarlık alanıyla Paris’in yeşili bol, en görülesi parklarından.

Vaktimiz çok olmadığından buraya bir saat gibi bir zaman ayırabildik. Ancak eğer sizin zamanla ilgili sıkıntınız olmazsa, tavsiyemiz bütün bir günü buraya ayırmanız :) Kitabınızı okuyabilir, dinlenebilir ve her köşesi ayrı güzellikte olan manzaraların tadını çıkartabilirsiniz. Louvre Müzesi’ne doğru ağaçlarla çevrili yürüyüş parkurunda, bir çok café de bulunduğundan, buralarda bir şeyler atıştırabilir, kahvenizi içebilirsiniz.


  
Eğer, gidecek olursanız size küçük bir de tavsiye :)

Paris’in en hesaplı parfüm ve kozmetik başta olmak üzere gözlük, çanta, saat ve aksesuar alışverişi için en doğru adres olan, tax free mağazası Benlux’ü mutlaka ziyaret edin.

Veee Paris’in vazgeçilmezi “cafe”ler :)

  

Sartre ve Simone de Beauvoir şimdilerde biraz turistik olsa da yine de ziyaret edebileceklerinizden. Café George V, Café des 2 Moulins de tavsiyelerim arasında. Biz uzun bir fotoğraf çekiminin ardından soluğu Champs-Élysées Marriot Hotel’in dışarıda bulunan kafesinde alıyoruz. Havanın da mevsim normallerinin üzerinde olması Paris’in tadını doya doya çıkarmamıza yardımcı oluyor. Eğer yolunuz düşerse cheesecake ve crème brûléesi denemeye değer.


 Parise gidip de Saint Germain’de bulunan cafeleri gezmeden olmazdı. Paris’in en eskilerinden olan ve neredeyse yer bulmanın imkansız olduğu Cafe De Flore’da harika zaman geçirip hemen yanında bulunan Les Deux Maggots’ ta şampanyamızı yudumluyoruz :)

 

  


  
 Avenue des Champs-Élysées (Şanselize) yi turlamadan da gezinizi sonlandırmayın. Paris’in en ünlü caddesinde mağazaların yanı sıra, şovlarıyla adından söz ettiren Lido’ya gitmenizi öneririm ki asla pişman olmazsınız. Inanılmaz şovlar izleyeceksiniz, bunu da garanti edebilirim :)

Moda ve lüksün dünya başkenti Paris’te ille de alışveriş diyorsanız St. Honore’de bir tur atın ve Colette’e mutlaka girin.

Gittiğimiz yerlerde, keşfetme merakıyla uzun yürüyüşler yapmayı seven bir ekip olarak, size de Seine Nehri kıyısında yapacağınız gezintinin çok keyifli olacağını söyleyebiliriz. Yönünüzü Notre Dame Katedrali’ne doğru çevirirseniz, gezinizde, karşınıza çıkacak kitapçı, galeri ve antikacıları ziyaret etme şansı da yakalayabilirsiniz.

  
Işıklar şehrinin bir başka olmazsa olmazıysa, bistroda yemek yiyip, bu yemeklerin hakkını veren Fransız şaraplarından tatmak. La Coupole, Chez André, Julien, Brasserie Balzar bu mekanlardan sadece bir kaçı. Hazır yemekten söz açılmışken ünlü antrikotcu L’Entrecôte’ u es geçmek olmaz. Mutlaka zaman ayırın ve o muhteşem etle patatesini deneyin. Biz akşam yemeğini özel dekoruyla, bizi 50’li yıllara götüren ünlü Hotel Costes’in bahçesinde bulunan restorandan yana kullanıyoruz.


  

 
Yemekten sonra uzun yürüyüşler yapmaktan çok zevk aldığımdan, Hotel Costes’ten Avenue Montaigne’ye kadar yürüyoruz. Bir çok ünlü markayı bir araya getiren bu eşsiz sokağı gezerken çok zevk aldığım tartışılmaz. Alışageldiğimiz mağazalardan farkı, hikayesi olan, kreatif vitrinlere sahip olmaları.


  
  
  
  
  
  
  


  

  
Aynı zamanda Sex and The City nin ünlü karakteri Carrie Bradshow’un, o unutulmaz balkon sahnesinin yer aldığı ‘Hotel Plaza Athenee’ de Avenue Montaigne’de yer alıyor. Eğer yaz aylarında gidecek olursanız, bahçesinde bir kahve içmeden ayrılmayın.Yazımızın finaliniyse birçok dizi ve filmde kullanılan, ama en çok da Woody Allen’ın Midnight In Paris filminde, Gil ve Gabrielle’in yağmur altında karşılaşmalarıyla hafızalara kazınan Pont Alexandre III le yapalım. Paris’in en güzel köprüsü olan Pont Alexandre, Seine Nehri üzerindeki 37 köprüden en görkemlisi. 1900 yılında inşa edilmiş bir sanat eseri! Champ-Élysées ve Invalides bölgelerini birbirine bağlayan köprünün üzerinde bulunan altın sarısı heykellerin görüntüsüyse büyüleyici!


  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir