ANNECY

kapak

Cenevre’de bir kaç gün kaldıktan sonra, günü birliğine, turla (yaklaşık 1 saat süren ve kişi başı 50 İsviçre Frankı), sırtını Alp dağlarının zirvelerine dayamış, güzel bir gölün kenarında kurulmuş şirin bir o kadar renkli şehir Annecy’ ye geçiyoruz.

1

2

Fransa’nın Rhon-Alpes bölgesinin Haut-Savoie tarafında Savoy Alpleri eteğinde bulunan ve dünyanın en temiz gölü olarak bilinen Annecy Gölü, Cenevre’ye yaklaşık 35 km uzaklıkta. Fransa’nın “Venedik”i olarak da bilinen, rengarenk çiçekleriyle ünlü şehirde, aşıklar aşklarını ölümsüzleştirsin diye Aşk Köprüsü bile bulunuyor. Çektiğiniz fotoğraflara bakınca, kendinizi dünyanın en iyi fotoğrafçısı sanacağınızdan kuşkunuz olmasın .

3

Şehre yaklaştığınızda içinizi bir huzur kaplıyor! Tarihe olan ilgimden bu şehirden ayrılmak istemedim. Kendinizi 19. yy da hissedebilirsiniz :) Yoğun tempoyla geçen gezi esnasında Annecy’e geldiğimde, zamanın ilk defa yavaşladığını hissettim :) Bende iz bırakan arnavut kaldırımlı sokaklar, daracık renkli sokaklarla şarap, çay ve peynir satan minik minik dükkanlardı. Şehrin ortasında bulunan göle açılan kanalın üzerinde Venedik’i andıran görüntünün yanı sıra çok hoş kafeler ve restoranlar bulunuyor. Gölün etrafında dolaşmakta ayrı bir keyif. Gölün tamamını görmek için sahilde bulunan teknelerle turlara katılabilir ya da kano ve deniz bisikletiyle kendiniz de gezebilirsiniz. Ayrıca Gölde yüzebilirsiniz de. Hatta köpeğiniz varsa onu da yanınıza alın ve yüzerken size eşlik etsin :) Su sporlarının yanı sıra, yamaç paraşütü yapmak da mümkün.

4

Ziyaret etmeniz gereken yerlerse, Le Palais de l’Île “Annecy Tarih Müzesi”, Bridge of the Thiou “Thiou Köprüsü”, Lover’s Bridge “Aşıklar Köprüsü”, Old Annecy “Eski Şehir” ve şehrin birkaç kilometre batısında 13. yüzyıldan kalma olan şato ( Chateau De Montrottier) mutlaka görülmeli.

5

6

7

8

Eğer animasyon filmlere meraklıysanız ve Annecy’ ye gitmek istiyorsanız seyahatinizi 15-20 Hazirana denk getirmeye çalışın derim. Çünkü 40 ülkeden 125 animasyon filmiyle, Uluslararası Annecy Animasyon Film Festivali bu tarihlerde tüm dünyadan animasyon meraklılarını bir araya getiriyor :)

9

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir