PORTOFINO

kapak

1950’lerde “Love in Portofino” şarkısı ile meşhur olan, rengarenk evlerle çevrili bu şirin ve bir o kadar romantik sahil kasabasına aşık olmamak elde değil. Italyan’ın kuzeybatısında Ligurya bölgesinin Genova ilinde yer alan belde, özellikle yaz aylarında oldukça popüler. Bir balıkçı köyü ve bir turizm merkezi olan Portofino’ya Nice’den günü birlik geçip, dolu dolu bir gün geçirdik :) Huzur dolu geçirip döndüğümüz bu masal kasabasında yok yok!

1

Tamamen lüks bir turizm merkezine dönen bu küçük balıkçı kasabasına en yakın havaalanı Genova’da ki Christopher Colombus. Buradan ulaşım da oldukça kolay. Portofino’ya en yakın tren istasyonu ise Santa Margherita Ligure’de bulunuyor ve yaklaşık 5 km uzaklıkta. Araba kiralamak yerine trenle gitmek isterseniz, Genova’dan trenle gitmek yaklaşık 45 dakika sürüyor ve sadece 3 Euro.

2

Portofino’yu yürüyerek gezebilirsiniz. Sadece 1 büyük otoparkı bulunan bu kasabada 2 saatliğine park etmek yaklaşık 12 Euro yani oldukça pahalı. Oteller ve küçük kafeleri görebilir, sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Ayrıca fotoğraf çekmenin burada adeta bir zevke döndüğünü de söyleyebilirim.

3

Görmeniz gerekenler arasında, Castello Brown 16. yy Kalesi, St. Martin (Divo Martino) Kilisesi, St. George Kilisesi, Santa Maria Assunta Oratoryasını şiddetle tavsiye ediyorum. Akşamları beldede tamamen şıklık yarışı başlıyor. İtalyan modasını her köşede görmeniz mümkün. Portofino limanı bir çok restorana da ev sahipliği yapıyor. Birbirinden şık çiftler limanda yer alan lüks restoranlarda yemek yemeye indiğinden, rezervasyonunuzu önceden yapmanızda fayda var. Bir kaç restoran önermek gerekirse ; Pizzeria El Portico ve La Stella listeme girenlerden. Ve aklınızda bulunsun öğlen 12:00-14:00 arası açık olan kafeler akşam 20:00′ a kadar genelde kapalı oluyor. İtalyan dondurması yemeden asla dönmeyin, hayatınızda tadacağınız en iyi dondurma olacağından şüphem yok :)

4

5

6

7

8

9

10

11

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir