NICE

kapak

Deniz, kum, lüks tekneleri ve sabaha kadar süren gece hayatıyla başımızı döndüren bu aşık olunacak keyif şehrinde, hayat cidden hiç yavaşlamıyor. Fransa’nın güneyinde, Akdeniz’in kıyısında yer alan ve Fransız Rivierası’nın merkezinde bulunan bu cennetten dönmek istemediğimiz doğrudur. Fransa’nın en büyük 5. Kenti olan Nice, aynı zamanda ülkenin ikinci önemli turizm kenti ünvanını taşıyor.

1

Zamanında Avrupa’nın elit tabakasına bir asır boyunca başkentlik yapan Nice, şimdilerde bu geleneğinden hiçbir şey kaybetmişe benzemiyor. Havaalanına varır varmaz içimizi bir heyecan kaplıyor. Yola koyulduktan sonra, yüzümüzde dans eden o hafif Akdeniz esintisi, şehre görkem katan palmiye ağaçları, yol boyunca renkli şemsiyelerle çevrili plajlar, turkuaz mavisi denizi, tarih kokan şık otelleri ve denizden dönen, yüzlerinden gülümseme eksik olmayan insanlar gözümüze ilk çarpanlar oluyor.

2

Promenade des Anglais’in (İngilizlerin yürüyüş yolu) en uç tarafında yer alan, şehri tamamen ayaklarınız altına seren Le Parc du Chateau Şelalesi’nin yanında serinlemek ve piknik yapmak size çok iyi gelecektir. Tepesine tırmandığınızda şehrin muhteşem görüntüsüne hakim olabilirsiniz. Nice’e hakim olan renk yeşil ve mavi diyebiliriz. Şehir o kadar yeşil ki, yeşilin içinde adeta kaybolmuş birbirinden güzel evlerin çatılarında bile ekili çimleri görmemek imkansız. Promenades des Anglais’nin yakınlarında yer alan daha çok italya’da bir kasabaya gittiğiniz izlenimi veren Cours Saleya gitmenizi de tavsiye ediyorum. Bu küçük panjurlu şirin evlerlerle çevrili semt, herkesin akın ettiği dünya şirini pazarları, şık restaurantlarıyla oldukça sempatik bir mekan. Salıdan pazara kadar açık olan bu semt pazarı, dünyaca meşhur en güzel çiçek pazarlarından birine ev sahipliği yapmakta. Enfes kokulu çiçekleri, fırından yeni çıkmış fransız mutfağının olmazsa olmasi sıcacık kruvasanı (croissant), bölgenin en meşhur zeytinleri ve adeta dalından yeni koparılmış izlenimi veren ki bence öyle taptaze meyve ve sebzeler arasında kaybolmak için ilk adresiniz bura olmalı.

3

Sizi Cours Selaya’dan Nice’in en ünlü meydanı Place Massena’ya götürmek istiyorum, 7/24 turistlerle dolu olan bu meydan, fotoğraf çekmek için en ideal yerlerden bir tanesi. Akşam çıkarken klasik buluşma noktası haline gelen Place Massena, barlar ve gece kulüpleriyle de ünlü.

4

Nice’e kadar gelmişken, plajlarıyla ünlü Cannes’ın nefes kesen yatlarını , muhteşem mavilikte ki denizini, birbirinden şahane otellerini, Picasso’nun favori şehri Antibes’i, ömür boyu yaşayabileceğiniz Monaco’yu görmeden gitmek olmaz. Bölgeler arası gitmek çok kolay! Trenle ortalama 20 dakikada ulaşmak mümkün.

5

6

7

8
Gelmişken Brigitte Bardot’nun ünlü Et Dieu Crea la Femme (Ve Tanrı Kadını Yarattı) filminden sonra popülerlik kazanan tamamen farklı bir karaktere sahip St. Tropez’i de ziyaret emek istiyorsanız, yaklaşık 60 dk süren tren yolculuğunun yanı sıra, 2 saat de otobüs yolculuğu yapmanız gerekiyor. Bu nedenle biraz uzun bir yolculuk olacağı için orada bir kaç gün konaklamanızın iyi olacağını düşünüyorum.

9

10

11

12

Oldukça ılıman bir iklime sahip olan Nice’de yazlar oldukça sıcak. Kışlarsa serin geçmekte. Ziyaret etmek içinse en ideal zaman Nisan başından Ekim sonuna kadar olan aylar. Ulaşım Istanbul’dan oldukça rahat. THY ve Air France 3 saat 10 dakika süren direkt uçuşlarlarla yazları hizmet veriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir