CENEVRE

kapak

Dünyanın en büyük ve önemli göllerinden olan Leman Gölü kıyısında bulunan, Alpler ve Jura Dağları arasında yer alan Cenevre, İsviçre’nin en kalabalık ve 3. büyük şehri.

1

Dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olmasına rağmen aynı zamanda en yaşanılır kentleri arasında da gösterilen Cenevre’de günlük yapılacak bir sürü aktivite bulabilirsiniz.

4 gün kaldığımız Cenevre’de harika vakit geçirdik. Nüfusunun üçte birinden fazlasını yabancılar oluştursa da, şehir Fransız kültürü etkisinde. İngilizce sorduğunuz sorulara Fransızca cevaplar almanız da mümkün. Dünyanın saat merkezi olarak da bilinen şehir, lüks caddeleri, görkemli alışveriş merkezleri, her köşe başında bulabileceğiniz şirin mi şirin kafeleri ve biranızı yudumlayacağınız barlarıyla dünya sosyetesinin favori yerlerinden biri olmuş bile. Ülkedeki düşük vergi sistemi, elit ve rahat yaşam koşulları da bir çok sanatçıyı kendisine çekmekte.

2

Tipik kara iklimine sahip olan kenti, temmuz ayında ziyaret ettigimiz de ortalama sicaklik 35 dereceydi. Sıcak günlerde, çevresindeki dağlardan beslenip Cenevre’den geçen Rhone nehrinden boşalan gölün kenarında yürüyüş yapabilir, şehrin sembolu haline gelmiş Jet d’Eau fıskıyesinin altında serinleyebilir (dünyanın en büyüklerinden) yada gölün etrafında bulunan şirin açık hava kafelerinde dinlenebilirsiniz.

3

4

Ayrıca etrafi camlarla kapli turist otobusleriyle 2 saatlik şehir turu yapmak mümkün. Turistik mekanlarda duran otobüsle gezmek oldukça da uygun. Eski şehrin (Old Town) taş döşeli sokaklarında gezmek de size iyi gelecektir.

5

Bir başka görülmesi gereken yer ise St. Pierre katedrali, buranın en tepesine çıkarak şehri tamamen görmeniz mümkün. Burdan Leman Gölü’nün yanında kalan İngiliz bahçelerini gezebilir, içinde ki küçük oyun parkını da ziyaret edebilirsiniz. Bu parkta bir başka ilginizi çekecek olan şey ise 1955’ten beri Cenevre’nin sembolü haline gelen 650 çiçekle dekore edilen saat olacaktır.

6

9

Turistlerin oldukça ilgisini çekmekte olan bu saatin renkleri her mevsim değişmektedir. Her sene 700.000’den fazla ziyaretçinin akın ettiği Otomobil Fuarı ise mart ayında gerçekleşmektedir.

10

11

Kış sporlarının en iyi yapıldığı yerlerden biri olan Mont Blanc Chamonix de kayak tatili yapabilir, ya da Cenevre’den günlük paket turlarla kolayca gidebilirsiniz. Cenevre’den Chamonix yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Eğer yazın ziyaret etmek isterseniz Ağustos ayında başlayan Fetes De Geneve’yi görmenizi tavsiye ederim..

12

Yine aynı şekilde günlük turlarla gidebileceğiniz bir başka yerse Annecy! Gidip Fransa’nın o eşsiz şehrinde romantik anlar yaşayabilirsiniz.

13

Tüm bunlar haricinde müzeler ve kültürel aktiviteler de planlamak isterseniz, bundan 10 sene önce açılan Patek Philippe Saat Müzesi sergilediği asırlık lüks ve vintage saatleriyle görülmeye değer. Son olarak Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Kızılhaç Komitesini de bünyesinde barındıran Cenevre’de, gezinize Birleşmis Milletler ya da CERN ziyaretini de eklemenizi tavsiye ederim.

14

İstanbul’dan THY, Swiss Air ve Pegasus Havayoları’nın direkt uçuşları bulunuyor ve yolculuk ortalama 3 saat sürüyor. Gitmeyi planlayanlara şimdiden iyi yolculuklar dileriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir