AIX EN PROVENCE

kapak

Russel Crowe’un filminden hatırladığımız “A Good Year” filmini izleyip Provence’a aşık olmayanımız yoktur herhalde. Fransa’nın güneydoğusunda yer alan Marsilya’ya sadece 25km uzaklıkta olan bu masalsı yere gittiğinizde bir daha dönmek istemeyeceksiniz. Birbirinden güzel şirin dar sokakları, rengarenk bahçeli evleri, çiçekli balkonları, tarihi binaları, ihtişamlı şatoları ve her biri sanat eseri olan çeşmeleriyle kalbimizi çalan Provence, ünlü Fransız Rivierası’nı da kapsamaktadır.

1

Provence Bölgesi ünlülerin akın ettiği Cannes, Nice, St. Tropez gibi hiç uyumayan, capcanlı gece yaşamıyla popüler olan bölgelerin aksine, sakinliği, romantikliği, ay çiçekleri, üzüm bağları, lavanta bahçeleriyle tamamen farklı bir turizmle popüler.

2

M.Ö. 122 yılında Romalılar tarafından kurulan bu Lavanta kokulu kent, sahip olduğu termal su kaynaklarıyla kısa sürede birçok ziyaretçi edinmiş. Bu kadar zengin doğal su kaynaklarına sahipoluşu, her biri tamamen sanateseri olan 200’den fazla çeşme kazandırmış. Bu görkemli çeşmelerin en çok ziyaret edileniyse La Rotonde meydanında yer alıyor.

3

Baş döndürücü güzel Lavanta tarlalarıysa Van Gogh, Picasso ve daha bir çok ünlü ressama da ilham kaynağı olmuş.

Provence’ın iklimi de harika! Yılın en az 300 günü güneşli geçen bu şehirde, 3 ay yağmurlu geçmekte. Yaz aylarında sıcaklık artsa da, Fransa’nın kuzeybatısından esen soğuk, kuru ve şiddetli mistral rüzgarı ziyaretçileri ferahlatıyor.

4

5

Lavanta kokulu kente ulaşım ise oldukça rahat. İstanbul’dan THY, Pegasus ve sadece yaz aylarında Air France ile haftanın 4 günü aktarmasız olarak Marsilyaya uçmak mümkün :)

6

7

8

9

10

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir