NOTTING HILL FESTİVALİ

kapak

Şimdi rotamızı Avrupa’nın en büyük, en renkli en deli dolu sokak gösterisine çeviriyoruz. Adını Londra’nın batısında yer alan, en prestijli ve kosmopolit nüfusa sahip olan, ikinci el giyisi, antika eşya ve eski plaklarin satıldığı, rengarenk victoria evleriyle çevrili semtten alan Karnaval, 1999 yapımı başrollerini Julia Roberts ve Hugh Grant’ın paylaştığı, klasikler arasına giren “Notting Hill” filmiyle de milyonlarca kişiye duyurmuştur.

1

Notting Hill Karnavalı 1966 yılından bu yana her yıl Ağustos ayının son pazar günü, daha çok çocuklara hitap eden ve resmi tatil olan pazartesi günü de yetişkinlerin katıldığı, sokak organizasyonu. İlk olarak siyahların 1958’de başlattıkları isyan sırasında polisle çatıştıkları Batı Londra’da, İngiltere’nin yaygın ırkçı ayaklanmalarından olan “Notting Hill Ayaklanmaları” na karşı, barışcıl bir ortam sağlama gerekçesiyle 30 Ocak 1959 tarihinde başlamış. St Pancrass’ta gerçekleştirilen Karnaval, kapalı mekanda yapılmış olmasına rağmen katılım hayli yüksek olmuş. Şimdilerde 1.5 milyon insanı bir araya getiren karnaval Rio’dan sonra Dünya’nın en büyük ikinci sokak gösterisi olma ünvanını taşıyor.

2

Son yıllarda yaşanan güvenlik sıkıntısı nedeniyle yaşanan şiddet olayları içinde ölüm ve yaralanma olaylarının olması nedeni ile İngiliz polisi her geçen yıl daha büyük güvenlik önlemleri almaktadır.

3

30-31 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek olan Notting Hill Karnavalı, özgürlük ve birleştiricilik mesajıyla ortaya çıkmış olup, ekonomiye de büyük katkı sağlamaktadır.

4

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir